SEM-webbinar
med Michael Wahlgren och Martin Persson
Så funkar ChatGPT Ads – våra första insikter
Pineberry bjuder in till ett webbinar den 11:e november om hur du lyckas med din annonsering på ChatGPT.
Annonser i ChatGPT lanserades i Sverige i slutet av sommaren, och vi kastade oss såklart över dem direkt. Nu har vi ett par månaders erfarenhet av vad som fungerar och vad som inte gör det.
I det här webbinaret delar Martin Persson, Head of SEM, och vår grundare Michael Wahlgren med sig av sina viktigaste lärdomar hittills och hur de tycker att du ska ta dig an kanalen.
Du får konkreta råd kring budget, annonsformat och kontexttips så att du kommer igång snabbare och slipper göra de misstag vi redan gjort.
Webbinaret är kostnadsfritt och pågår i cirka 60 minuter. Ta med dina frågor – Martin och Michael svarar live. Anmäl dig nedan!
Se repris av våra tidigare SEM-webbinarier
Vill du se en repris av tidigare webbinarier? Klicka nedan!
Maximera samspelet mellan dina affärsmål och Google Ads – 3 december 2025
Skala din annonsering på Google Ads – 13 november 2024
Nå nya kunder med Demand Gen – 10 april 2024
Google Ads: Använd Optimization Score på rätt sätt – 29 november 2023
Google Ads: Anpassa Google Ads till sämre tider – 22 mars 2023
Google Ads: Skapa rätt förutsättningar för Performance Max – 7 december 2022
Google Ads: Maxa dina automatiska budstrategier – 27 april 2022
Google Ads: Från ROAS till POAS – 13 oktober 2021
Google Ads för marknadschefer den 14:e april 2021
Google Ads för B2B den 11:e november 2020
Google Shopping den 25:e mars 2020
Träffa våra experter!
Michael Wahlgren
Pineberrys grundare som med sina snart 17 år inom sökmotormarknadsföring är en av Sveriges främsta experter inom området. Michael är författare till SEO-boken Guldläge på nätet, Google Ads-boken Bygg en pengamaskin och är programledare för Sökpodden. Han är ofta ute och föreläser om digital marknadsföring på olika skolor, företag och konferenser.
Martin Persson
Pineberrys Head of SEM Martin Persson har mångårig erfarenhet av digital marknadsföring i allmänhet och performance marketing i synnerhet. Med ett brinnande intresse för digital marknadsföring och en strävan efter att alltid lära sig mer är han en uppskattad kollega och ambassadör för branschen.
Martin har studerat digital marknadsföring på IHM Business School samt kommunikation, media och företagsekonomi på Örebro Universitet.
Vill du ha en offert?
Vill du ha en offert av oss? Fyll i dina uppgifter så återkommer vi med ett förslag!
”*” anger obligatoriska fält