ChatGPT tappar mark till Gemini
Publicerad 13 januari 2026, senast uppdaterad 2026-01-13
Googles Gemini har ökat från 5 % till 20 % i marknadsandel senaste året. Ökningen sker främst på ChatGPTs bekostnad som tydligt tappar mark även om ChatGPT fortsatt är herre på täppan bland chatbotarna. I alla fall ett tag till.
ChatGPT är tydlig herre på täppan bland chatbotarna. Samtidigt visar data från Similiarweb att ChatGPT under senaste året tappat mer och mer marknadsandel. Den som främst knaprar in på försprånget är Googles Gemini.
Det finns anledning att ta siffrorna från Similarweb med en viss nypa salt. Samtigt är trenden väldigt tydlig. Och det finns andra källor som visar på liknande utveckling.
På tolv månader har Gemini gått från cirka 5 % i marknadsandel till 20 %. Under samma period har ChatGPT minskat från 87 % till 65 %.
En intressant sak är att ChatGPT inte enbart tappar i marknadsandel utan siffrorna från Similarweb visar även att ChatGPT tappar i absoluta tal, dvs att användandet minskar hos dem.
Av de mindre AI-sökmotorer är det främst Grok som haft en positiv trend den senaste tiden. Övriga står och stampar eller går bakåt i marknadsandel.
🗓️ 12 månader sedan:
ChatGPT: 86.7%
Gemini: 5.7%
Perplexity: 1.9%
Claude: 1.5%
Copilot: 1.5%
🗓️ 6 månader sedan:
ChatGPT: 78.6%
Gemini: 8.6%
DeepSeek: 4.8%
Grok: 2.1%
Perplexity: 1.6%
Claude: 1.5%
Copilot: 1.1%
🗓️ 3 månader sedan:
ChatGPT: 74.1%
Gemini: 12.9%
DeepSeek: 3.7%
Perplexity: 2.4%
Grok: 2.0%
Claude: 2.0%
Copilot: 1.2%
🗓️ 1 månad sedan:
ChatGPT: 68.0%
Gemini: 18.2%
DeepSeek: 3.9%
Grok: 2.9%
Perplexity: 2.1%
Claude: 2.0%
Copilot: 1.2%
🗓️ I dag (2:a januari):
ChatGPT: 64.5%
Gemini: 21.5%
DeepSeek: 3.7%
Grok: 3.4%
Perplexity: 2.0%
Claude: 2.0%
Copilot: 1.1%
Ingen överraskning
Att Gemini närmar sig ChatGPT med stora steg är inte överraskande. I alla fall inte för mig. Efter att Google utfärdade en ”Code Red” gällande deras AI-satsningar i slutet av 2022 har de framgångsrikt accelerat sina satsningar inom AI-sök och börjat utmana ChatGPT på allvar när det gäller AI-sök.
Som min kollega Björn är inne på i sin spåkula för 2026 är det sannolikt att ChatGPT kommer fortsätta att tappa mark. Förutom att Gemini tagit igen en betydande del av produktförsprånget som ChatGPT hade, sitter Google på ett trumfkort som OpenAI saknar. Distributionskanaler som Google Sök, Chrome, Android, Gmail, Youtube, sökrutan på Apple-produkter ger Google en unik möjlighet att nå ut med Gemini till alla världens konsumenter.
Gemini tar igen försprånget
Min gissning är att senast inom två år kommer Gemini ha en minst lika stor marknadsandel som ChatGPT. Vad tror du? Skriv gärna en kommentar nedan.